ДИТЯЧИЙ СКОЛІОЗ

В чому небезпека сколіозу?

Одна з головних функцій хребта – створення надійної опори для нашого тіла, забезпечення належного простору для нормального функціювання внутрішніх органів. Коли хребет рівний, всі органи і системи нашого організму працюють без перешкод. При деформації хребта його опорна функція страждає, виникає перевантаження окремих ділянок тіла, порушується біомеханіка рухів в суглобах, положення і функція внутрішніх органів змінюється. Все це приводить до погіршення якості життя, виникнення супутніх захворювань, раннього старіння. На перший погляд викривлення хребта у юнака (див. фото) невелике, проте при рентгенографії деформація виявляється значною, зі зміщенням внутрішніх органів. Якщо не відновити опорну функцію хребта у цієї дитини, хвороба прогресуватиме.

Які ранні ознаки сколіозу?

Підступність сколіозу полягає в тому, що ця хвороба в початкових стадіях протікає малосимптомно. Діти практично не скаржаться на болі в спині, нічим не відрізняються від однолітків. З часом з'являється втома від фізичної праці чи занять фізкультури. За столом чи партою дитина сидить не рівно,  підсвідомо шукаючи для себе вигідної пози. Починає уникати рухливих ігор, більше часу проводить вдома перед телевізором.

Обмежуючи фізичні навантаження дитина стає  ще більше вразливою до сколіозу: ослаблюються м`язи, в ростових зонах хребта починаються трофічні розлади, посилюється його деформація. Пригнічується психічний стан, дитина стає нервовою. У підлітковому віці, в зв`язку з особливостями психіки, дитина рідко скаржиться батькам на своє здоров`я. На жаль, більшість батьків звертають увагу на хворобу дитини пізно, коли вже відбулись структурні зміни хребта. Дуже прикро, коли приходиться діагностувати запущені форми хвороби.

Чи можуть батьки самостійно
продіагностувати свою дитину?

Не тільки можуть, а й повинні! Батьки відповідають не тільки за розумовий розвиток і соціальну адаптацію дитини, але і за її фізичне здоров’я. Сколіотична хвороба може на все життя позбавити вашу дитину відчуття фізичної досконалості, радості повноцінного життя за власним сценарієм.

Перш за все, не відволікаючи увагу дитини, поспостерігайте, як вона стоїть, сидить, рухається. Порушення осанки, надмірний нахил голови чи сутулість за столом повинні насторожити вас. Нерівномірне стирання підошви та підборів на взутті може свідчити про перекіс тазу. Постійна зміна положення тіла за партою чи столом часто трактується педагогами та батьками як непосидючість, в той час, як дитина підсвідомо шукає стабільного положення хребта.

Найбільше інформації дає огляд тіла. Поставте дитину на підлогу босими ногами по команді “Струнко” і з відстані двох кроків уважно огляньте її з усіх боків.
Зверніть увагу на фото. Шия юнака відхилена вліво, праве плече вище, права лопатка вище і більш контурна, складки шкіри на поперековій ділянці не симетричні, відстань між тулубом і ліктями неоднакова, ліва рука відносно довша за праву. При огляді спереду помітна різниця висоти реберних дуг. Відхилені в сторони великі пальці на ногах свідчать про плоскостопість. При огляді збоку буває помітно, що поперекова ділянка тіла зміщена до переду.

За аналогічною схемою ви можете оглянути свою дитину. Найменші сумніви повинні бути зняті лікарем. Чим швидше буде виявлена хвороба, тим кращий ефект лікування.

На фото: Юнак зі сколіозом ІІ ступені. Рентгенографія цього ж юнака

Немає коментарів:

Дописати коментар