неділю, 4 грудня 2016 р.

СИНДРОМ «СMS-ШИЇ»

 «Смартфонова шия» - нова, свіжонабута недуга, пов’язана із зростанням навантаження на шийний відділ хребта через погану поставу і звичку весь час дивитися вниз у смартфон.


Для більшості людей смартфон є незамінним гаджетом щоденного використання. Коли ви знаходитесь в громадському місці, подивіться навколо: скільки людей поруч з вами скарлючилися над смартфонами? Варто озирнутися - діти грають зі смартфонамичи планшетами, студенти не відриваються від смартфонів, дорослі люди зависають над екранами, іноді навіть переходячи дорогу і гуляючи по вулиці. Вони не стежать за поставою, зазвичай дивляться на екран смартфона зверху вниз, сильно нахиливши голову і зігнувши шию, згорбившись -   це класична посадка власника смартфона - все це псує наш хребет, і чим девайс менший, тим сильніше доводиться пристосовувати тіло до того, щоб використовувати його зручним чином.
Чати, соцмережі, смс, ігри, читання - все це захоплююче, але не повинно призводити до проблем зі здоров'ям. Сумарно людина проводить в такому положенні від 700 до 1400 годин на рік (2-4 години на день).  Набираючи повідомлення або розглядаючи щось на екрані смартфона ми, найчастіше, схиляємо голову вперед, залишаючись в такому положенні довгий час. Така поза дуже шкодить поставі, викликаючи викривлення шийного відділу хребта, і защемляє нервові шляхи, що йдуть до голови.
Люди, що страждають на даний синдром, скаржаться на головний біль і постійний біль в суглобах.
Крім проблем із шийним відділом, намагаючись прочитати що-небудь з екрану смартфона, ми, нахиляючись, створюємо додаткове навантаження на плечі та хребет - так розвивається сутулість.

Звісно, ніхто не закликає відмовитися від технологій, що призводять до подібних ефектів, це практично неможливо, але ви повинні усвідомити шкоду, яку наносите постійно, день за днем своєму хребту і здоров’ю, і намагатися користуватися своїм смартфоном з прямою спиною, та не проводити багато годин поспіль у згорбленому стані.
«Смартфонова шия» - свіжонабута недуга, пов’язана із зростанням навантаження на шийний відділ хребта через погану поставу і звичку весь час дивитися вниз у смартфон.
У середньому голова людини важить від 4,5 до 5,5 кілограма. Кожен дюйм нахилу голови вперед подвоює навантаження на шию.
Для того щоб було зручніше дивитися на екран телефону, нам доводиться нахиляти шию на 60 градусів. Таким чином, ми значно посилюємо вагу, яку тримає наша шия, - до 30 кілограмів! Стів Огустен (Steve August), фізіотерапевт з Нової Зеландії, називає цю позицію тіла "айГорб" (iHunch). Коли 30 років тому Стів Огустен почав свою лікарську практику, він зауважив, що горб буває в основному в літніх людей. Тепер же лікар з гіркотою говорить, що на ту ж проблему все частіше скаржаться підлітки.

Щоб оцінити масштаби проблеми, наведемо результати дослідження американської компанії IDC. Згідно з ними, 79% людей у віці від 18 до 44 років використовують смартфон 22 години на день! Відправляючи смс-повідомлення десятками за день або просто читаючи щось з екрану смартфона, необхідно нахилятися над телефоном, як результат - викривлення та хвороби хребта, шийного відділу, постійний біль в плечах і передпліччі, біль в суглобах кистей рук, біль в шиї, головний біль та артрит.

Зрозуміло, подібні проблеми можуть виникати не тільки за використання мобільних телефонів, а й інших пристроїв, при роботі за якими доводиться неправильно сидіти. Подібне стресове навантаження на шийний відділ хребта може призвести до передчасної втоми, пошкоджень, і в крайніх випадках до хірургічного втручання. Щоб хоч якось зменшити навантаження та знизити ймовірність появи серйозних захворювань хребта, лікарі рекомендують регулярно розслабляти м’язи спини та шиї й робити вправи для спини та постави.

Кеннет Хансрай (Kenneth Hansraj), керівник хірургічного відділення нью-йоркського центру зребта і реабілітаційної медицини, провів дослідження навантажень, які відчувають верхня частина хребта і шия при класичному використанні смартфона - смартфон в руці, голова нахилена вперед. Коли голова нахилена занадто сильно вперед (60 градусів), шия відчуває  навантаження, що в 6 разів перевищують такі при нормальному вертикальному положенні голови.


Хансрай нагадує: «Правильна поза - вуха знаходяться в одній площині з плечима, а лопатки втягнуті». Намагайтеся не опускати підборіддя, коли читаєте з екрану телефону - тримайте телефон перед собою на рівні очей. 
Гарна постава допомагає зберегти хребці і суглоби в правильному положенні таким чином, що всі м'язи працюють правильно і ненормальне положення суглобових поверхонь зведене до мінімуму.
Причина болю у шиї і спині – набряк тканин і спазми ослаблених через перенапруження м’язів. Викривлення шийного відділу хребта перенапружує м’язи, і защемляє нервові шляхи, що йдуть до голови. Потрібно переглянути своє відношення до власного здоров’я.
Не дозволяйте технології нашкодити здоров’ю і створити постійний біль в шиї!

ПЕТРО ВАЖОВСЬКИЙ,

мануальний терапевт,
лікар-фізіотерапевт вищої кваліфікаційної категорії,
завідувач відділення фізіотерапії
Рівненської центральної міської лікарні.
Немає коментарів:

Дописати коментар